Detailní průvodce
Správná péče o prodloužené vlasy je nezbytným předpokladem pro uchování jejich kvality a dlouhodobé životnosti. Tímto článkem Vám přinášíme praktický návod jak správné péče dosáhnout v každodenních úkonech.
První kroky po aplikaci
Během prvních 48 hodin po aplikaci vlasy nemyjte ani nevystavujte vlasy nadměrné vlhosti jako je přílišné pocení během fyzické zátěže, sauna, horká vana, aj.
Je to z toho důvodu, aby se spoje prodloužených vlasů utvrdily, obvzláště pokud byly aplikovány metodou za tepla. V případě, že se vám vlasy nadměrně mastí, můžete ke kořínkům nanést suchý šampon speciálně určený na prodloužené vlasy.
Mytí prodloužených vlasů
Vhodná frekvence mytí prodloužených vlasů je 1-2x týdně. Před mytím je prvním důležitým krokem vyčesání prodloužených vlasů.
Před namočením prodloužené vlasy jemně rozčešte, abyste odstranili případné zamotání. NIKDY nečesejte přes spoje, když jsou mokré.
K rozčesání vlasů používejte pouze kartáč s měkkými štětinami nebo hřeben se širokými zuby (viz kapitola česání). Začněte rozčesávat u konečků a postupujte ke kořínkům, abyste vlasy nepoškodili.
Po rozčesání vlasy navlhčete vlažnou, případně teplou vodou. Nikoliv horkou! Horká voda může prodloužené vlasy a spoje znatelně poškodit, proto je důležité se jí vyhnout.
Jakmile jsou vlasy navlhčené, naneste ke kořínkům šampon, který postupně do vlasů vmasírujte. Dávejte pozor, abyste spoje nedrhli, protože by mohlo dojít k jejich oslabení nebo porušení.
Nikdy se nenaklánějte přes umyvadlo nebo vanu, abyste si umyli prodloužené vlasy. Vždy je myjte v záklonu tak, aby vlasy zůstaly ve svislé poloze!
Je velmi důležité používat šampon a kondicionér bez silikonů, alkoholu, parabenů a sulfátů. Tyto chemikálie prodloužené vlasy vysušují a zkracují tím jejich životnost. Vyhněte se také přípravkům s ovocnými výtažky.
Po nanesení šamponu vlasy důkladně opláchněte vlažnou vodou. Kondicionér nanášejte od středních délek vlasů ke konečkům, nikoliv od kořínků anebo spojů prodlužovaných vlasů.
Při styku kondicionéru se spoji prodloužení by mohlo dojít k jejich nechtěnému posunutí. Stejný postup zachovejte i v případě použití bezoplachového kondicionéru.
Nikdy nekupujte přípravky z drogerie a dejte na doporučení Vašeho kadeřníka. Výběr vhodných přípravků je nanejvýš důležitým faktorem pro zachování maximální životnosti vašich prodloužených vlasů.
Sušení prodloužených vlasů
Při odchodu ze sprchy vlasy do ručníku nezabalujte, ale jemně je vymačkejte a zbavte tím nasáklé vody.
Na vymačkání můžete použít i ručník z mikrovlákna, ale dbejte na to, abyste ručníkem netřeli o hlavu. Postupujte jemně a s citem. Zabráníte tak zamotání a krepatění vlasů.
Prodloužené vlasy můžete nechat vyschnout na volném vzduchu, ale předtím je potřeba zajistit vysušení kořínků vlasů a obvzláště spojů prodloužení. Platí to hlavně u prodloužení aplikovaných za tepla.
Pro ty z vás, které nemáte dostatek času k volnému vyschnutí, použijte fén, ideálně s difúzním nástavcem, aby se proud vzduchu jednosměrně rozložil.
U fénování je důležité se vyhnout nastavení vysoké teploty a použít raději nastavení chladné anebo studené.
Před vysoušením prodloužených vlasů naneste od poloviny délky ke konečkům trochu vlasového oleje/séra. Tím vlasy ochráníte před působením zvýšeného tepla a zároveň je zhydratujete a vyživíte.
Před fénováním vlasy rozdělte na části, abyste si proces sušení usnadnili. Začněte vysoušet vlasy od kořínků ke konečkům. Dbejte však na to, abyste fén drželi 15-20 cm od hlavy, a tím se vyhnuli přímému teplu.
Česání
Prodloužené vlasy jsou náchylné k zamotávání, zejména pokud jsou dlouhé nebo husté. Abyste tomu předešli, tak je důležité vlasy pravidelně rozčesávat.
Nikdy nečesejte mokré vlasy, protože tehdy jsou vlasové folikuly nejzranitelnější a vlas se snadněji láme. Navíc když je prodloužený vlas mokrý tak je pružnější a při česání se nadměrně natahuje, což po vysušení způsobí nepřirozené svraštění a kudrnatění.
Nejdříve se ujistěte, že jsou vlasy dostatečně suché, obvzláště v místě kořínků a spojů prodloužení.
Začněte tím, že prsty oddělíte velké uzly nebo zamotané vlasy a postupně vlasy rozčesejte od konečků ke kořínkům.
Používejte pouze hřeben se širokými zuby nebo kartáč na prodloužené vlasy.
Během rozčesávání se vyvarujte tahavých anebo škubavých pohybů, které by mohly způsobit lámání a poškození vlasů. Místo toho buďte trpěliví, nespěchejte a postupujte po malých úsecích.
Nikdy nečesejte přes spoje prodloužení, aby jste je nechtěně neposunuli.
Pokud narazíte na pevný uzel nebo zamotaný vlas, použijte sprej nebo kondicionér určený pro rozčesávání, abyste jej uvolnili. Opět dejte pozor na to, aby se přípravek nedostal do styku se spoji.
Úprava a styling prodloužených vlasů
Před úpravou vlasů kulmou nebo žehličkou na vlasy vždy používejte přípravek na ochranu vlasů před teplem.
Mějte na paměti, že čím častěji budete vystavovat prodloužené vlasy zvýšeným teplotám bez použití přípravků tepelné ochrany, tím se životnost prodlužovaných vlasů znatelně zkracuje.
Proto je nanesení ochrany před teplem nanejvýš důležité.
K lepidlu a spojům se nesmíte teplem přibližovat, protože by mohlo dojít k jejich roztavení nebo uvolnění z vašich přírodních vlasů.
Výživa a hydratace vlasů
Prodloužené vlasy už nemají schopnost přirozeného promašťování a hydratace, tak jako vlasy živé. Proto je třeba důsledně dbát na to, aby se jim tyto látky pravidelně dodávaly. Vhodnými přípravky jsou k tomu určené speciální vlasové oleje.
Při jejich výběru se ujistěte, že jste obeznámeni s jeho použitím. Některé jsou totiž vhodné jak na vlasy suché, tak i mokré a jiné pouze na suché.
Kdyžby jste na mokré vlasy nanesli olej určený pro vlasy suché a začali je fénovat, mělo by to výsledný efekt jako oleje ve fritéze. Jinými slovy, přesně opačný.
Velmi se nám osvědčil vlasový olej Exquisite Oil od BIOLAGE obsahující moringový olej, vhodný jak pro suché i mokré vlasy. Tento olej zároveň slouží jako tepelná ochrana a dodá vlasům potřebné látky se zachováním hodnoty pH.
Promašťujte vlasy pravidelně před spaním i po vysušení. Tím zajistíte, že vlasy nezmatní a uchovají si delší životnost.
Spánek
Před spaním si prodlužované vlasy pročešte ( kartáčem na prodl. vlasy viz česání ), abyste vyčesali zamotané prameny vlasů, které se mohly během dne vytvořit.
Začněte jemně česat odspodu a pomalu postupujte nahoru.
Před spaním můžete na prodloužené vlasy nanést hydratační oleje/masky.
Aplikujte je pouze od poloviny délky ke konečkům a vyvarujte se nanášení v místech, kde jsou spoje, aby jste předešli jejich narušení anebo nechtěnému posunutí.
Abyste zabránili zauzlování vlasů během spánku, svažte si vlasy do volného copu nebo culíku.
Vyhněte se spínání vlasů tenkými gumičkami, které způsobují lámání vlasů.
Místo toho použijte látkovou gumičku známou pod anglickým názvem jako „scrunchie“, popřípadě gumičku spirálovou, které jsou k vlasům šetrnější a nepoškodí je.
Aplikované prodloužení může být prvních několik dní nepříjemné. Pocit „těsnosti“ se obvykle zmírní po 1 až 2 umytích.
Pokud se vaše přírodní vlasy snadno zamotávají, používejte hedvábný nebo saténový povlak na polštář. Tento typ materiálu pomáhá zabránit vzniku případných uzlů přes noc.
Během spánku lze také používat síťku na vlasy.
Nikdy nechoďte spát s vlhkými/mokrými prodlouženými vlasy, protože v takovém prostředí se mohou množit plísně.
Sport
Minimalizujte vystavení prodloužených vlasů s potem. Obvzláště to platí u permanentních metod prodloužení.
Pot je slaný a kyselý a díky tomu může vaše prodloužené vlasy vysušit, pokud nejsou včas umyty.
Abyste vystavení potu minimalizovali, dejte si vlasy do culíku nebo drdolu a noste šátek nebo čelenku, které absorbují přebytečný pot.
Plavání
I v souvislosti s koupáním je potřeba o prodloužené vlasy pečovat, zejména na dovolené u moře, kde jsou vystaveny slané vodě a chlóru v bazénech.
Spolu s těmito faktory a přímým působením slunce jsou vaše prodloužené vlasy náchylnější k poškození a vysušení.
Před koupáním používejte přípravky, které jsou speciálně vyrobeny na ochranu vašich vlasů a vlasových prodloužení před mořskou vodou, chlórem a UV zářením od slunce.
Přípravek naneste na vlasy a poté si vlasy sepněte do vysokého drdolu, abyste zabránili jejich zamotání. Doporučuje se nosit plaveckou čepici.
Po koupání vlasy umyjte šamponem a kondicionérem, abyste je zbavili chlóru anebo smyli mořskou vodu.
K osušení vlasů použijte ručník z mikrovlákna. Vlasy jemně vysušte poklepáváním a nikdy je netřete, protože by došlo k jejich poškození a lámání.
Po opuštění bazénu se vyhněte rozčesávání vlasů. Nechte vlasy chvíli uschnout na vzduchu a poté je pomocí hřebenu se širokými zuby nebo speciálního kartáče na prodlužování vlasů začněte rozčesávat od konečků směrem nahoru.
Po umytí a vysušení vlasů použijte kondicionér (pouze od poloviny délky ke konečkům). Ten prodloužené vlasy zhydratuje a vyživí.
Opalování
Při používání opalovacích krémů, které obsahují avobenzon nebo také známý jako butyl methoxydibenzoylmethan, doporučujeme při opalování nebo plavání vlasy vždy svázat, aby se nedotýkaly opalovacího krému na těle.
Tato složka barví prodloužené vlasy do broskvovo růžové barvy a těžko se z vlasů odstraňuje.
Následná údržba a Posunutí
Následné posunutí byste měli provádět vždy maximálně jednou za 6 až 8 týdnů.
Pokud budete čekat déle, bude proces nahrazování spojů obtížný a způsobí, že se vaše odrostlé vlasy budou zamotávat do malých drdolů.
Během návštěvy kadeřnictví si také nechte vlasy zastřihnout, abyste se zbavili poškozených a roztřepených konečků.
Shrnutí hlavních bodů
- Prvních 48 hodin po aplikaci prodloužení vlasy nemyjte ani nevystavujte nadměrné vlhkosti.
- Nikdy nemyjte prodloužené vlasy v horké vodě.
- Používejte pouze speciální kosmetiku na prodloužené vlasy bez silikonů, alkoholu, parabenů a jiných nevhodných látek.
- Nikdy nečešte mokré vlasy, vždy až po usušení.
- Na česání prodloužených vlasů používejte speciální kartáč k tomu určený.
- Nikdy nespěte s vlhkými nebo mokrými vlasy.
- Před spaním vlasy vždy rozčešte.
- Vyhněte se působení tepla na spoje prodloužení.
- Nemyjte si vlasy častěji než třikrát týdně.
- Dávejte pozor, abyste kosmetiku nenanesli přímo na místo aplikace spojů (zejména kondicionér a lak na vlasy).
- Dbejte na časovou lhůtu posunutí.