Všeobecně mezi lidmi koluje dojem, že dredy a rastacopánky jsou bezúdržbové volby účesu. Není tomu však tak. V článku si povíme proč a jak je třeba o dredy a rasta copánky správně pečovat, aby dlouho vydržely a udržely si svůj vzhled.
1) Dredy
Když se rozhodnete pro dredy, tak musíte počítat s tím, že stejně jako u nabarvených vlasů, kde časem barva odrůstá, dredy odrůstají také a je třeba je čas od času „dodredit“.
A to hlavně z toho důvodu, aby byly po celé délce rovnoměrné a stále vypadaly upravené.
Proto je vhodné docházet na korekci po 3 – 6 měsících. Tato doba mezi korekcemi je však zcela individuální a odvíjí se od typu vašich hlasů, rychlosti jejcih růstu, toho jak často dredy myjete a jakým způsobem.
Dále záleží na tom, jak dlouho dredy pěstujete. Ze začátku jsou dredy náchylnější na poškození např. rozplétáním nebo vypadáváním podrůstků z dredů.
Po čase dred takzvaně uzraje a zpevní. Aby tomu tak bylo, bez zbytečného poškozovaní čerstvě tzv. zadreděných dredů, je lepší první měsíc dredy zcela nemýt. Tento krok platí i u rasta copánků.
Mytí dredů
Při mytí dredů je důležité se zaměřit zejména na pokožku hlavy, kterou důkladně omyjeme. Při mytí délek je dobré dredy nedřít, ale spíše válet mezi dlaněmi.
Nejdůležitější je pořádně vymýt šampón. Na dredy se nepoužívají žádné masky ani kondicionéry, které by dredy rozpletly. Vhodné je používat přírodní šampony nebo-li šampony bez silikonu.
Sušení dredů
Nejpodstatnějším úkonem po mytí je dredy vždy důkladně prosušit. V případě, že dredy zůstanou mokré, mohly by se zapařit a způsobit tak problémy nejen na pokožce hlavy, ale i v samotných dredech.
Sušení dredů je náročnější už jen z toho důvodu, že dredy do sebe nasají hodně vody, která se v nich drží déle než v rozpletených vlasech. Nejlepší je dredy pořádně vyždímat do ručníku a poté pořádně prosušit fénem.
Péče po mytí
Vzhledem k tomu, že pěšinky mezi dredy odhalují velkou část vlasové pokožky po mytí, při kterém ji zbavíme přirozené mastnoty, je vhodné ji ošetřit stejně jako když se po umytí natřete krémem.
Suchá pokožka by vás mohla začít svědit, proto používáme na vlasovou pokožku různé vlasové vody, například březovou vodu.. Když máme dredy umyté, důkladně vypláchnuté a máme ošetřenou vlasovou pokožku, tak už zbývá jen dredy po mytí trošku upravit.
Je normální, že při mytí se dredy naruší tím, že se vytahují z nich podrůstající vlásky. To můžeme opravit pomoci tzv. dlachnění. Vezmeme si dred mezi dlaně a začneme jej válet po celé délce. Tímto vlásky zpět zacucháme do dredu.
2) Rasta Copánky
Zcela jiné je to u rasta copánků, které se doporučují nemýt. Účes vám může vydržet 3-6 měsíců podle velikosti copánků a toho, jak rychle vám vlasy rostou.
Pokud však cítíte potřebu si copánky přece jen ošetřit, můžete je umýt šamponem mezi pěšinkami a poté důkladně opláchnout. Kanekalon, který máte napletený na vlasech není potřeba umývat, tak vlasovou pokožku ošetřete pouze vlasovou vodou.
Péče o vlasy po sundání copánků
Po sundání copánků jsou vlasy krepaté a vyčešete z nich hodně vypadaných vlasů. Není tomu však tak, že by vám vypadaly vlasy kvůli copánkům, ale proto, že každý den normálně vypadá 100 – 150 vlasů.
Tím, že v copánkách vlasy zůstavají, protože nemají kam vypadnout, vyčešete několik nahromaděných chomáčků. Po rozpuštění copánků je důležité vlásky regenerovat maskou a balzámem.
Není od věci si zajít i ke kadeřníkovi a vlásky si nechat ostříhat. Po zastřiženi konečků, které jsou po copánkách většinou polámané, se vlasy rychleji vzpamatují a lépe rostou.